Jak správně kombinovat barvy v interiéru?

Lidé při zařizování svých domovů kladou velký důraz na barvy a mnohdy jim věnují větší pozornost než výběru funkcí dejme tomu u nové sedačky. Není to nic výjimečného, barvy mají vliv na naši psychickou pohodu a kdo z nás by se doma nechtěl cítit dobře. To se ovšem podaří jen v případě, že zvolíte správnou kombinaci barev, která bude lahodit právě vaším očím.

Začněte na podlaze

Ladění interiéru do nových barev vezměte pěkně od podlahy. Samozřejmě ji nemusíte hned měnit, i když u koberce v tom není žádný problém, ale respektujte její odstín a od něj se, jak se říká, odpíchněte.

Možná vás to překvapí, ale barva na stěnách by neměla být o moc tmavší než barva na podlaze. Pár odstínů nevadí, ale veliký kontrast tmavé zdi a světlé podlahy na vás nemusí působit dobře. Vysvětlení je jednodušší než by se zdálo a najdeme ho v přírodě. V otevřené krajině je země tmavší než obloha. A člověk má podvědomě zafixováno, že by to takto mělo být. Citliví jedinci se tak v prostorech, kde je oproti stěnám moc světlá podlaha, nemusí cítit dobře. Někdy dokonce mohou mít závratě a pocit, že ztrácí pevnou půdu pod nohama.

Střídmá kombinace tón v tónu

Nic nezkazíte, budete-li kombinovat barvy tón po tónu. Obývací pokoj můžete vymalovat kupříkladu odstínem bílé kávy a na jednu stěnu použít tmavší odstín. Pustíte-li se do kombinování v tónu, jenž odborníci nazývají jako monochromatický výběr barvy, může se stát, že váš interiér bude vypadat fádně. Tomu se lehce vyhnete, zvolíte-li doplňky v kontrastních barvách, které váš interiér rozjasní.

Osvědčená bývá také kombinace barev, ležící na paletě odstínů blízko u sebe. Dobrým dojmem působí třeba žlutá se zelenou. Nebo zelená s modrou. Takto kolorovaný interiér nikdy nebude působit fádně a jen málokdy se vám povede to s barvami přehnat. Barvy můžete sjednotit nějakými prvky, které se objevují v přírodě, jako třeba kvalitní dřevěnou podlahou.

S kontrasty to nepřehánějte

Více zkušeností je potřeba v případě, že chcete kombinovat kontrastní barvy. Protikladné barvy vypadají velmi efektně na výstavách nábytku nebo v časopise o bydlení, ovšem v domácím prostředí na vás mohou působit rušivě, nebo se výrazné odstíny velmi brzo okoukají. Nejlépe uděláte, pokud budete opatrní a pustíte si je do bytu jen na doplňcích. Myslete na to, že že méně je někdy více a nekombinujte více než tři odstíny barev, pokud tedy nemáte v plánu udělat z vašeho obýváku cirkusové šapitó.

Přesto, že se meze v kombinování barev v dnešní době téměř nekladou, existují kombinace, které v bytě nemají co dělat. Příkladem může být spojení žluté a černé barvy. Na malé ploše je ještě snesitelná, ale na velkých plochách může tato varianta působit agresivně a vyvolávat v člověku nervozitu až deprese.

Provozovatel webu, www.nasteny.cz, Irena Balašková, IČ:76637999, se sídlem Nová Ves nad Lužnicí č.p. 57, zapsané v živnostenském rejstříku vedeným Městský úřadem v Třeboni , jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím